Skip to main content

Анестезіологічне відділення з палатами інтенсивної терапії

Завідуючий АВ з ПІТ Настенко Олександр Михайлович.

Анестезіологічне відділення з палатами інтенсивної терапії (АВ з ПІТ) у складі  КЗОЗ «ХМК ПБ № 6» працює  з 2000р, до того часу воно існувало у складі ТМО Орджонікідзевкого району. Відділення розраховано на 6 ліжок інтенсивної терапії та здійснює надання екстрених і планових анестезіологічних посібників та проведення інтенсивної терапії у ранньому післяопераційному періоді  вагітним жінкам та породіллям і жінкам хворим на гінекологічну  патологію.

Також персонал відділення забезпечує надання спеціалізованої допомоги при лікуванні невідкладних станів у пацієнтів пологового будинку, надає  інтенсивну терапію, включно, при необхідності,  респіраторну підтримку хворим на критичні стани, проводить інтенсивне лікування прееклампсії тяжкого ступеню та еклампсії, геморагичного шоку, емболії навколоплідною рідиною, тощо.

АВ з ПІТ  розташовано на 4-му поверсі пологового будинку, має централізоване забезпечення киснем,   функціональні  ліжка  з електроприводами,  сучасну анестезіологічну апаратуру закордонного (наркозна станція «Leon» та апарат ШВЛ вищого класу  «Сarina») та вітчизняного (апарати ШВЛ «Бриз») виробництва. В анестезіологічному відділенні  є можливість цілодобово здійснювати рентгеноскопічні дослідження, ультразвукові  дослідження та ЕКГ.

Очолює відділення лікар-анестезіолог вищої категорії зі стажом за фахом понад 30 років Настенко Олександр Михайлович.

У відділенні  також працюють досвідчені лікарі- анестезіологи  з вищою категорією: Міренкова Ніна Андріївна, Середенко Наталія Павлівна;  2 лікаря-анестезіолога з першою категорією: Рівз Аліна Седикіївна, Водолажський Андрій Миколаєвич; та молоді, але вже вправні фахівці: Мороз Катерина Ігоревна, Забашта Тарас Юріївич. Лікарі-анестезіологи АВ з ПІТ, окрім надання анестезіологічної допомоги під час операцій та знеболювання пологів,  проводять  огляд пацієнток  з метою визначення ступеня операційного ризику  перед операціями, здійснюють  консультативно-лікувальну допомогу  хворим  в інших відділеннях пологового будинку. Середній медперсонал очолює досвідчена медсестра-анестезистка Тесла Лариса Вікторівна.

Деякі риси напрямків діяльності АВ з ПІТ пологового будинку № 6 мають окреме значення, що відрізняють це відділення від аналогічних відділень міста та області. Так, вже на протязі понад  20 років (починаючи ще з того часу, коли анестезіологичне відділення входило до складу ТМО Орджонікідзевського району)  наші лікарі-анестезіологи першими у місті Харкові почали  активно та регулярно  застосовувати  епідуральну та спіномозкова анестезію  при знеболюванні операцій та пологів і зараз лікарі-анестезіологи  нашого  відділення мають  найбільший досвід у проведенні даного виду анестезії серед лікарів  інших анестезіологічних  відділень пологових будинків міста Харкова. Застосування нейроаксіальної анестезії, до якої відносять спиномозкову та епідуральну анестезію, дає можливість забезпечити пацієнткам найбільш фізіологічне, ефективне та більш безпечне знеболювання у порівнянні з загальною анестезією і саме тому цей вид анестезії є зараз «золотим стандартом» знеболювання операцій  в акушерсько –гінекологичних стаціонарах  у всьому світі. Особливо треба відзначити, що саме такий вид знеболювання операцій кесаревого розтину є найбільш досконалим в плані забезпечення мінімального негативного впливу  анестезії на стан плода та досягнення максимального комфорту для жінці. Жінка, залишаючись в повній свідомості та знаходячись під адекватним знеболюванням в змозі бути «присутня» при народженні своєї дитини як при звичайних пологах, що дає можливість також провести негайне прикладання к груди немовля і таким чином зберегти природний  механізм  злучення  матери  і дитини, властивий для фізіологічних  пологів, але неможливий при операції кесаревого розтину, якщо остання проводиться під загальною анестезією.

Окреме значення має анестезія (анальгезія) пологів, а саме першого періоду пологів, періоду перейм, для якого характерен  значний біль. Ліквідація  патологічного болю у першому періоді пологів  за допомогою нейроаксіальної та провідникової (паравертебральная  поперекова блокада) аналгезії  дає можливість «перепочити» породіллі та іноді уникнути кесаревого розтину.  За більш  ніж 20 років фахівці нашого відділення  здійснили  з успіхом  знеболення пологів у понад 3000 породіль.За останні 5-6 років відсоток знеболених  вагінальних пологів дорівнює  11- 15% ( у цьому році – 11,4%), що відповідає  світовим стандартам, та є найбільшим показником серед інших пологових будинків  міста Харкова. З  2012р.у нашому пологовому будинку анестезіологами  виконується  провідникова аналгезія  (поперекові паравертебральні  блокади) для знеболювання пологів, які дозволяють проводити знеболювання пологів без порушення цілісності твердої мозкової оболонки та з мінімальним впливом на стан плода.  На цей  час у нас здійснено  124  паравертебральних блокад, що є найвищим показником серед пологових будинків  в Україні. Спіномозкова  анестезія стабільно займає сегмент десь близько  50 відсотків при знеболювані гінекологічних операцій та понад  60 % при знеболювані кесаревого розтину. Також у відділенні застосовуються такі сучасні методи анестезії, як інгаляційна анестезія севораном з капнографичним контролем. Під час наркозу та у ранньому післяопераційному періоді стан пацієнток моніторірується за допомогою пульсоксиметрів та, при необхідності, виконується постійний  ЕКГ- моніторинг.На протязі останніх років, після появи у пологовому будинку єдиного у регіоні відділення медицини плода, анестезіологами АВ з ПІТ  успішно здійснено декілька анестезій при проведенні внутрішньоутробних операцій.

У 2017  році отриман  патент на корисну модель № 116567:  «Спосіб профілактики артеріальної гіпотензії при спінальній анестезії для кесаревого розтину», всього же у відділенні набуто  3 патенти  на корисні моделі,  і 1 патент на винаход. На базі відділення, під науковим керівництвом професора Львівського мед університету ім. Данили Галицького,  д.м.н. Фесенко В.С.,здійснено  близько  100 публікацій у медично-наукових виданнях та тезів на наукових конференціях по різним питанням нейроаксіальної анестезії, знеболювання пологів,  лікуванні післяпункційних цефалгій та інше. Також  наше відділення використовується   у якості  клиничної  бази  кафедри  травматології, анестезіології та військової хірургії Харківської медичної Академії післядипломної освіти (ХМАПО).