Skip to main content

Медицина плода та патології ранніх строків вагітності

В 2009 році на базі комунального підприємства охорони здоров’я  Міського клінічного пологового будинку № 6 організовано Міський центр консультативно-діагностичної і лікувальної допомоги «Медицина плода».

Метою центру «Медицина плода» є впровадження державної політики в сфері здоров’я родини, охорони материнства і дитинства, що міститься в Державній програмі «Репродуктивне здоров’я нації».  

Напрямком роботи відділення є:

  1. Діагностика патології плода і дисфункції фетоплацентарного комплексу (ФПК),
  2. Терапія порушень ФПК,
  3. Малоінвазійні втручання, в тому числі хірургічні втручання,
  4. Пренатальна та перинатальна психологія.

Напротязі останніх років значно покращилися медичні технології і знання, що дозволяє діагностувати багато погіршень вагітності і захворювань на ранніх термінах. Можливість раннього визначення факторів ризику і виявлення погіршень в 11-13 тижнях вагітності дозволяє своєчасно почати профілактику і навіть, в разі необхідності, ефективне лікування. В відділенні ми дотримуємося нової концепції, котру розробив prof. KyprosNicolaides (FetalMedicineFoundation, Велика Британія), що включає в себе фокус уваги на найбільш ранніх тижнях вагітності для виявлення високого ризику пренатальних погіршень. Цей ризик щільно контролюється напротязі всієї вагітності. З іншого боку, жінки, котрі перебувають в групі низької небезпеки на початку вагітності, не потребують частого і спеціалізованого перед пологового догляду.  

Пренатальна діагностика

Усі майбутні батьки та їх сім’ї сподіваються мати здорову дитину і хочуть зробити все можливе, щоб дати Їй добрий старт в житті. В особливості це стосується батьків з високим пренатальним ризиком. Їм необхідна обґрунтована надія, що з їх дитиною все буде добре. Саме тому, більшість майбутніх батьків свідомо обирають проведення пренатальної діагностики підчас вагітності, що ми пропонуємо і проводимо у відділенні патології вагітності ранніх термінів і медицини плоду.

Пренатальна діагностика дозволяє виявити можливі аномалії розвитку і порушень розвитку у плоду і не тільки. Основою для неї є оцінка в комплексі даних УЗД і спеціальних аналізів крові.

Ми пропонуємо проведення скринінгу першого триместру вагітності.

Скринінг – від англійської – «просіювання». Тобто визначення групи ризику, в котрій можлива поява дітей, хворих на певні захворювання чи появлення захворювань у матері, пов’язаних з вагітністю.

Скринінг 1 триместру вагітності – діагностичне дослідження, що проводиться між 11 та 13 тижнями. Дозволяє з великою точністю визначити не тільки наскільки високий ризик народження хворого плоду, але теж визначити ризик розвитку захворювань пов’язаних з вагітністю, таких як прееклампсія, передчасні пологи, плацентарна дисфункція, затримка розвитку плоду. Ці можливості скринінгу першого триместру вагітності дозволяють проводити профілактику погіршень вагітності, що є успіхом виношування здорової дитини.

Таке обстеження складається з двох частин: здачі крові з вени та УЗД, що проводиться у відділенні в току 1 дня. В результаті скринінгу першого триместру вагітності лікар має можливість оцінити індивідуальний ризик народження дитини з вродженими аномаліями.

Цей скринінг не може гарантувати абсолютну впевненість. Проте він може допомогти батькам вирішити, хочуть вони продовжити обслідування за допомогою інвазійних тестів, котрі надають їм більш точні результати.

У відділенні проводиться інвазійний метод діагностики, що включає в себе проникнення в тіло матері. Тести, котру зазвичай доступні: взяття амніотичної рідини (амніоцинтез). Дана метода діагностики в 100% дозволяє виключити або підтвердити хромосомну патологію плоду, що є критерієм визначення планів на вагітність для родини.

Існує також неінвазивний метод дослідження генетичних порушень у плоду – аналіз крові матері на вільні ДНК плоду. Цей тест є значно більш надійним, ніж скринінг першого триместру, але також не дає абсолютної впевненості і не є скринінговим, що підходить усім вагітним.

Ми пропонуємо проведення скринінгу другого триместру вагітності (на виявлення пороків розвитку).

В ультразвуковому дослідженні між 18 та 21 тижнями можуть бути виконані виміри основних біометричних параметрів майбутньої дитини і проведене виключення пороків розвитку. Ця процедура вимагає спеціальної кваліфікації від лікаря. Особливої уваги заслуговують майбутні батьки, що підлягають високому пренатальному ризику, з сімейною історією генетичних розладів або ті, що вже мають хвору дитину. Цей скринінг, як і перший, для них особливо важливий. Анатомічні особливості майбутньої дитини будуть всесторонньо розглянуті і точний діагноз встановлено, щоб виключити чи підтвердити пороки розвитку.

В рамах терапії порушень фето-плацентарного комплексу у відділенні ми пропонуємо комплексне дослідження для визначення степені порушень і причин, що призвели до порушень, що дозволяє більш ефективно провести лікування з мінімальним ризиком повторення.

В разі позитивного ефекту від лікування, вагітним пропонується відвідування відділення в регламенті денного стаціонару, що позитивно впливає на психо-емоційний настрій.

В рамах хірургічних втручань, вперше в Україні і на пострадянському просторі, ми запропонували успішне проведення внутрішньо маточних втручань жінкам з діагностованим у плода пороком розвитку центральної нервової системи – дефектом закриття невральної трубки. Дана операція проводиться з командою дитячих нейрохірургів, дозволяє на значне покращення прогнозу для дитини, підвищення індексу її здоров’я та отримання всіх шансів на добре життя.   

Усі етапи нашої роботи у відділенні тісно пов’язані з психологічним супроводженням вагітності. Робота госпітального психолога допомагає покращити якість роботи медичного персоналу завдяки покращенню психо-емоційного стану вагітних за допомогою використання різних метод, розроблених для зниження рівня тривожності та формування здорової домінанти.